Türkiye’de Taksicilik

Türkiyede  Taksicilik  

Türkiyede Taksicilik deyince aklınıza neler geliyor,hiç bir fikrim yok.Fakat sizlere 2 yıldır Taksicilik yaptığım, tecrübem ve gözlemim sonucu duygularımı ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.Türkiyede Taksicilik yapmak zor mudur? Taksi Fiyatları konusunda ki yazım ve Taksi Durakları hakkında ufak bir Taksi köşesi hazırladım,sizlere.

Türkiyede Taksicilik ve Durak Ortamı

Taksi dizileri vardı.Çok güzel ortam vardı , değil mi ? Her durağın farklı tarzları,farklı karakter de insanları vardır,tabi ki.Benim çalıştığım durak üzerinden Durak ortamını sizlere paylaşacağım.Benim çalıştığım durakta toplam 5 araç vardı.Bir tane de durak sorumlusu , sokak ağzında deynekçi abimiz vardı.Araçların sahibi şoför olarak çalışıyordu.Durağın en sevmediğim yönü çok fazla dedikodu olması ve İnsanların birbirlerinin arkasından iş çevirmesiydi.Telefonlara bakan ,hafta sonu çalışan bir üniversite öğrencisi vardı.Hafta sonu 2 gün çalışıp harçlığını çıkarıyordu.İşini iyi yapıyor , çoğu kişinin sevgisini kazanmıştı.Fakat öyle değilmiş.Bir gün araç sahiplerinden birinin oğlu durağa gelip ona etrafı temizlemesini söylemiş.Fakat genç çok fazla oralı olmamış.Sonuçta durakta ona bir şey yapmasını söyleyecek biri değil.Ne haddine!

Ve sadece onun dediğini yapmadığı için o genci duraktan hak yediği için , İstediğine para kazandırıyor.Müşterilerin yerini işine geldiği gibi insanlara söylüyor,dendi.Böyle bir ortam da çalıştığım için Durak ortamı hakkında  düşüncelerim belki çok da olumlu olmayacak.

Türkiyede Taksicilik

Türkiyede Taksi Tarifesi ve Fiyatlandırma 

Bir Taksici olarak sorulduğunda gayet uygun olduğunu söylüyorum . İzmir’de taksicilik yapıyorum.3.90 TL açılış ücreti ve kilometre başı 3.70 ödeniyor.Benzin fiyatları 6 TL ‘ ye yaklaşmışken bence taksi fiyatları gayet uygundur.Bir yolcu olarak düşündüğümde tabi ki taksiye orta düzey bir geliri olan insan düzenli olarak binemeyebilir.Fakat 3 ve ya 4 kişi taksiye binecek ise gayet uyguna geliyor.

Türkiyede Taksi Şoförleri Hakkında Tavsiyelerim

Yaşınız ne olursa olsun.Lütfen kendi temizliğinize dikkat edin.Evet,12 saatten fazla çalışıyorsunuz.Zor şartlar altında çalışıyorsunuz.Bu temizliğinize dikkat etmenize engel değil. Ben üslubum ve titizliğim sayesinde bir çok yolcu kazandım.Ve eminim ki bunlara dikkat etmeyip bir çok yolcuyu müşterisi olmaktan vazgeçiren Taksi şoförü var.

Bu tarz yazılar ilginizi çekiyor ise Blog yazılarımıza göz atabilirsiniz. 

Taksicilerin Uber hakkında olumsuz düşünceleri ve benim düşüncelerimi buradan okuyabilirsiniz.

İnstagram sayfamızı  takip etmiyorsanız takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir