Tokat Niksar Gezilecek Yerler

Tokat Niksar Gezilecek Yerler ve Şehir Tanıtımı 

Tokat Niksar Gezilecek Yerler den bahsetmeden önce Tokat’ın Tarihi Başkent olduğunu biliyor muydunuz? Evet tarihi güzellikleriyle tarihi başkent olmuştur.Baba memleketi olması belki de Tokat’a sevgimi arttırmıştır.Fakat tarihi güzelliklerinden bahsedeceğim ve sizde ölmeden önce Gezilecek Yerler listenize alacağınızdan eminim.Hadi o zaman başlayalım !

Tokat – Niksar Tarihi Başkent

Tarihi başkent denmesinin sebebi zamanında Danişmentlilerin  Başkenti olmasıdırTokat şehir merkezine uzaklığı 65 Km olan Niksar ilçesine Tokat ilinden 1saat gibi bir sürede gideceksinizdir.Niksara yaklaşırken gözleriniz etrafta olsun.Çünkü ; Peru ormanlarından daha çok huzur veren ortamı görmenizi isterim.Araba ile gidiyorsanız , camlarınızı açmayı unutmayın ! Niksar’ın kokusu , Çoğu parfümden daha kalıcı etki bırakacaktır . 🙂   

Eğer ki , Niksar’a ilk giden biriyseniz kesinlikle tavsiyem yazın ortasın da gitmeyin.Çünkü ; hava şartları açısından dezavantajları listesine ekleyebileceğimiz yer Niksar da haziran ve ağustos ayları arasında sıcak teninizi yakacaktır.Her ne kadar Orta Doğu ve Karadeniz bölgesinde olsa da Nem yok tabiri Niksar için çok fazla kullanılır.Gerçekten de öyledir.Hadi Niksar Gezilecek Yerlere geçelim.

 

Tokat Niksar Gezilecek Yerler

1-Çamiçi Yaylası 

Niksar’a gittiyseniz 20 Km civarı bir dağa tırmanır gibi çıkın yukarıya.Bir tokat kebabı yiyin.Sonra aynaya bakın betiniz,benziniz kendine gelsin.Bir can gelsin.Hava tertemiz,Ses seda yok,Kuş ve koyun seslerinden başka.Her 1 km başında çeşme sularından için.Ve  yayla evlerinden birinin kapısını çalın.Biz misafiriz , bir çayınızı içebilir miyiz ?   diyin.Çay hazırdır büyük ihtimalle eksik olmaz,çünkü.Sonra yayla evlerinin bahçesinde hamakta sallanın.Sohbet edin insanlarla ,Doğal o şehre has insanlarla konuşun.Samimiyeti hissedeceğinize eminim.Bu yazıyı yazarken Çamiçi yaylasına o kadar gitmek istiyorum ki , anlatamam.

tatildekirala sitesi üzerinden otel veya yazlık ev kiralayabilirsiniz.

Tokat Niksar Gezilecek Yerler Çamiçi Yaylası

2-Niksar Kalesi

Niksar sadece doğal güzellikleri ve tabiatıyla değil,Coğrafyada ki konumuyla da çok dikkat çeker.Orta Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan güzergahta olması,İpek yolu üzerinde eskiden önemli bir konum olmuştur.Roma döneminden günümüze kadar gelen çok etkileyici bir yapıdır. İçinde 7. ve 9. yüzyıllarda savaşlara karşı güçlendirilen yapının içinde iki hamam,iki mescit,medrese , kilise ve hapishane kalıntıları vardır.Günümüzde Gezilecek Yerler konumundadır.Ve çevresinde Kafeler bulunmaktadır.Niksar Kalesi’ne giriş ücretsizdir.Fakat giderken biraz bacaklarınız yorulabilir.Çünkü bayağı tepededir.Ben yürüyerek gitme taraftarıyım. Tabi ki İlçe Otobüsleri Kale’ye kadar çıkartıyor.O yokuşu ve sessiz demir parmaklı sokakları keşfetmek benim çok fazla hoşuma gidiyor.

Tokat Niksar Gezilecek Yerler Niksar Kalesi

3 – Niksar Ayvaz Park

Gece saat artık geç oldu.Ve gün içinde çok yer gezdiniz.Yaylaya gittiniz , Kaleye çıktınız  ve yoruldunuz.İşte tam bu vakitte Ayvaz parkına çıkıp bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.Ardından Roma dondurmacısından bir dondurma yedikten sonra , havuz kenarında bir Kafede oturup şehrin kokusunu içinize çekebilirsiniz.Eğer çocuklarınız var ve onlar ile birlikte gidiyorsanız.Ayvaz Park Otel’de çocuklarınızı günübirlik Aqua Yüzme Havuzu tesislerine emanet edebilirsiniz.

Niksar Ayvaz Parkı Gezilecek Yerler
Tokat Niksar da Gezilecek Yerler Bitti mi ?

Niksar’ın Yaylası Çamiçi Yaylasının bir çok köyleri vardır.Bu köyler de yaşayan İnsanlar hayvancılık ve tarım ile uğraşıp daha çok yaşlı nüfus bulundurur.Köylerin içinde  bakkal bile yoktur. Diyeceksiniz ; Hayat yok orada . Hayır dedelerinden kalan memleketlerine geri dönen insanlar. Burada yaşamanın nasıl olduğunu sorduğumda , ”hayalim” diye cevap verdiler.İhtiyaçlarını Niksar’a kalkan minübusler sayesinde karşlıyorlar.Her bir köyün Nüfus’u yaklaşık 100-150 arasındadır. Peki bu köylere nasıl gidilir ? 

Çamiçi Yaylasından Otostop çekerseniz çoğu kişi alıp sizi köylere götürecektir.Ya da Niksar üzerinden köylere giden minübüsler ile gidebilirsiniz.

Bu köylerin Listesi şu şekildedir :

-Eyneağzı

-Çatak

-Yelmük

-Özveren

-Özalan

-Ilısuluk 

-Çatmak

-Armağanlu

ibir çok köy mevcuttur.Burada ki insanlara gezgin olduğunuzu söyleyin.Ve kapısını çalın.Hepsinin kapısı sizlere açık olacaktır.

 

Özalan Niksar Çamiçi Yaylası

Bu tarz gezilecek yerler ve şehir yazıları ilginizi çekiyorsa Blog yazılarını takip edebilir.Ve istediğiniz bir tanıtım varsa bunu bizlerle paylaşabilirsiniz.İnstagram adresimizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir