Starbucks Gelişimi , Nasıl Bu Kadar Popüler oldu?

Starbucks Gelişimi / Nasıl Böyle Bir İşletme Oldu? 

Howard Schultz

Howard Schultz ile birlikte Starbucks gelişimi , göz bebeklerimizin büyümesine,şaşırmamıza neden olsa da bu büyüme hiç kolay olmadı.Acı çekmeden kazanç olmadı yani Starbucks içinde.

Üç arkadaş; Zev Siegl,Jerry Baldwin ve Gordon Bowker kahve işine girmeye karar verirler.Ve kendilerine bu işlerden anlayan yetkin birini bulmak isterler.Ve o zamanlar popüler olan Peet Coffee’nin kurucusu ve ABD ile ortak çalışma alanı bulunan Alfred Peet ‘ i bulurlar.Zev Siegl’in günümüzdeki konuşmasında Alfred Peet için o zamanın en eğitimli kahve adamıydı,cümlesini kullandı.

 Starbucks Gelişimi Süreci / Howard Schultz

  

Peet’in yardımıyla üç arkadaş kahve çekirdeği dükkanı olan Starbucks’ı açar. Ve kahve çekirdeği satan bu üç arkadaş,İlk on yılda,beş yer daha açar.O zamanlar günümüzdeki gibi Starbucks olması mümkün değildi.Çünkü; 70’lerde açılan Starbuck biliyordu ki,Kahve Kültürü ev dışında hiç yoktu.

Starbucks’ın misyonu ve odak noktası,müşterilerine yüksek kaliteli kahve çekirdeği getirmekti.

Bir Gün kahve almaya gelen Howard Schultz ,Starbucks’ın neden içecek satmadığını anlamamıştı.

1983’de Howard Schultz İtalya’ya gider ve bir fikirle döner:Kahveyi döndür fikri ile kahve çekirdeklerini kafelere depolar.Starbucks ertesi yıl ilk latteyi hizmet etmiştir.Schultuz’un girişimi başarılı oldu.Ve üç Yıl sonra, 1987 yılında Howard Schultz ve Yatırımcılar Starbucks’ı 3.8 milyon dolara satın aldılar.Henüz daha 34 yaşındaydı,Schultz.

starbucks gelişimi hakkında

Howard Schultz ile Starbucks Gelişimi.

Schultz,İşletmeyi satın aldıktan sonra çok hızlı ve saldırgan bir şekilde genişleme stratejisi uyguladı.Şirket 1992 yılında halka açıldığında 165 mağazası vardı.1996 Yılına gelindiğinde ilk uluslararası kafe dahil olmak üzere binden fazla yer açılmıştı.Japonya ve Singapur’a kadar uzanmıştı.Büyüme o kadar hızlı ilerliyordu ki , üç yıl içinde ,Starbucks 2000 yere ulaşmıştı.

2000 ile 2007 yılları arası şirket , dört kat yer açmış.2000 yılında 3.501 yeri bulunan Starbucks,2007 yılına gelindiğinde 15.011 yeri olmuştur.Bu yedi yılın sonucunda satışlar,2Milyar Dolardan ,9.4Milyar dolara yükselmiştir.

 

Starbucks Gelişimi Howard Schultz / Mali Çöküş

2007 yılına kadar artan büyümesi, 2007 yılında durdu.Hisse senedi fiyatı yüzde 50 düştü.Ekonomik Krizin etkisiyle,nakit sorunu yaşayan müşteriler pahalı kahve alışkanlıklarından uzaklaştılar.

Bunun Üzerine Starbucks Howard Schultz geri getirdi.Bunun üzerine sadece bu haberin duyulması sonucu yüzde 9 bir artış olmasını sağladı.

Schultz büyümeyi durdurdu ve müşteri deneyimlemesine odaklandı.Kafeleri kepenkledi.2008’de 600’den fazla ve 2009’da 300 den fazla kafe kapatılırken,6.700 civarında işçi çıkarıldı.

Ve Schultz,2009’da 135.000 Baristaya eğitim verip,müşterilere hızlı kahve almalarını sağlamıştır.Müşterilerini de aynı zamanda deneyimleme fırsatı yakalamıştır.Ve Schultz’un bu dokunuşu işe yarar.Bu strateji ile bir artış yakalayan Starbucks 2013 Yılına kadar neredeyse hiç mağaza açmaz.2009’dan 2017 yılına gelindiğinde 3.000 yer daha eklenmişti.2017 Yılının sonuna gelindiğinde, 28.038 kafe ile yılı bitirmiştir.Bu kadar fazla mağazası olması ,Starbucks yeni bir soruna iteklemiştir.Ve 2019 Yılında 150 tane yerini kapatmıştır.Çünkü; Müşteriler bir yere bağımlı kalmayıp istediği Starbucks ile alışveriş yapması , Starbucks’ı gereksiz maliyetlere sürüklemiştir.

Starbucks Gelişimi yazımızı beğendiyseniz, ve bu tarz girişim yazılarımıza göz atmak isterseniz,Girişimcilik ve Başarı Hikayeleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İnstagram adresimizi takip etmediyseniz buradan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir