Mızıka Nedir? Nasıl Çalınır?

MIZIKA NEDİR? DİATONİK VE KROMATİK FARKLARI NEDİR ?

Mızıka çalınması ve çıkardığı ses çok keyif veren bir üflemeli çalgıdır.Diatonik ve Kromatik olarak ikiye ayrılır.Çoğu müzik alanlarında kullanılan mızıkalar hayal gücüne göre farklılık gösterebilir.Fakat en yaygın olarak blues müzik alanında kullanılabilir.Mızıkaya özel yazılan klasik müzikler bile yazılmıştır.Ülkemizde Balarısı Ahmet isimli sanatçımız ülkemizde mızıka denilince aklımıza gelen bir sanatçımızdır.

Bu çalgı aletimiz başlangıç olarak çok kolay bir enstüramandır. Fakat tabi ki isteğimiz müziği çalma aşamasına geldiğimiz de do majör sesleri bulmak her ne kadar kolay olsa da blues sesleri, bulmak o kadar kolay olmayacaktır.Fakat bu aleti gerçekten çalmak isteyenlerin devam edeceği yada stres atmak için evde üfleyenlerin kullanacağı bir müzik aletidir.

Mızıka Dianotik ve Kromatik

MIZIKA NASIL ÇALINIR?

Bu çalgı aleti üzerine yazılmış bir çok kitap,İnternet üzerinde bunun üzerine yapılmış youtube videoları var.Mızıka çalımı başlangıç aşamasında çok keyifli ve akışkan geçse de bu yola daha tekniksel ve ciddi ilerlemek isteyen arkadaşlar ‘mızıka üzerinde bend nasıl yapılır’ gibi sorular soracaktır. Ve bunlara cevap aramak isteyeceklerdir.İşin belki de asıl kısmı da zaten burasıdır.Sizin için Youtube üzeriden bend üzerine yazılmış faydalı videoları derleyip buraya bırakıyorum.

DİATONİK VE KROMATİK ARASINDAKİ FARKLAR?

2 çeşit mızıka türümüz vardır.Bunlar Diatonik ve Kromatik olmak üzere ikiye ayrılırlar.Diatonikler genellikle 10 delikli olur ve temel notalarımız vardır.

Kromatikler de ise 10 – 12 – 14 delik bulunabilir.Ve bunların bazıların da ”pompa” adında bir mekanizma bulunur.Kromatik mızıka da daha çok Caz,Klasik Müzik ve Latin Müzikleri kullanılmaktadır.

Diatonikler de ise daha çok Rock,Blues müziklerinde daha çok kullanılır.Her ne kadar kişiden kişiye göre değişse Diatoniklerin öğrenilmesi daha kolaydır.

HANGİ MIZIKAYI ALMALIYIZ?

30 TL’ ye satılan da bulunmaktadır.4.000 TL’ye satılan da bulunan bu müzik aletimiz aralarında tabi ki farklılıklar vardır.Çoğu mızıka da bend yapılmamaktadır.Fakat piyasaya sürülen binlerce makale arasından sizler için hem uygun hem kaliteli ürünleri bulduk ve sizlerle paylaşacağım.

Bu tarz yazılara ulaşmak için blog ve gençlik yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ve son olarak Kromatik ve Diatonik mızıka çeşitlerine aliexprees.com ve gearbest.com üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir