Nedir bu Minimalizm ?

Minimalizm Özgür Yaşamak / Nedir Bu Minimalizm ?

Minimalizm , Çoğu kişinin tabiri ile az şey ile Yaşamak olarak adlandırılsa da Yeteri kadar şey ile ve Özgür yaşamayı tarif ettiğini düşünüyorum.Çünkü ; Minimalist kişiler yeteri kadar şey ile yaşar.Fazlalıklar’dan kurtulur ve yeterince olan şeyler bize az gelir.Ya da size.

Minimalist bir insan 1 yıl boyunca 30 parça kıyafet giyer ve mutludur.Çoğu insan gibi arzularını ve isteklerini maddi şeylerle tatmin etmeye çalışmazlar.

Apple yeni bir ürün çıkardığında yüzlerce insan almak için kuyruğa giriyor.Ve bir önceki sürümünü kullanmaları ve ellerinde olması onlar için hiçbir anlam ifade etmiyor.Tek hazları yeni çıkan şeye odaklanmaları ve haz duymaları.Fakat elinde olan şey aslında memnuniyetsizlik hissi veriyor.Farkında değiller.Yaklaşık 1 hafta o telefon onlara haz verecektir.Ardından bir önceki sürümden bir farkı kalmayacaktır.Minimalist insanlar,Hazlarını doğru oluşturur.Doğru hazza odaklanırlar.Ve gereksiz hazlardan da uzaktırlar.

 

Minimalizm ile Özgür Olmak

Minimalizm ile Özgür Yaşamak 

Tek bir tane güzel ve kendinize yakıştırdığınız kazağa sahip olmak mı ? Yoksa 10 adet çok yakıştırmasanız da arada giyebileceğiniz kazağa sahip olmak mı ? İşte bu soruya Minimalist insanlar tek bir güzel kazak diyeceklerdir.Çünkü ; Onlar için diğer 9 kazak anlam ifade etmiyor. Diğer insanların hep aynı kazağı giyiyorsun,demeleri de umrunda olmaz.Platon , ne güzel demiş; Hayatta önemli olan çok şeye sahip olmak değil , En az şeye ihtiyaç duymaktır.İhtiyacamız olan şeyler bizimle olsun.Diğerlerine gerek yok.Bu yaşam tarzı ile birlikte hayatınızda değişen en önemli olay satın alma isteğinizin ortadan kalkması olacaktır.Çünkü ; İhtiyacınız olduğunu düşünmeyeceksiniz.Özgür olacaksınız.Eğer ki 20.000 TL kazanmak için bütün önceliklerinizden vazgeçtiyseniz,5.000TL kazanırken dünya turuna çıkabileceksiniz.Ya da  herhangi bir hayalinize giden yolu inşa edebileceksiniz.

Minimalizm’i ifade eden harika bir sözdür; İnsan azaldıkça çoğalır,Sadeleştikçe özgürleşir,sözü.

Arkadaş Minimalizmi

Az çoktur felsefesi ile Hayatınızı sadeleştirmek sizi büyütecektir.Hayatınızda zarardan çok,fayda sağlayan kaç arkadaşınız var? Yaşama amacınıza fayda sağlamayan arkadaşlarınız size hiçbir şey katmayacaktır.Bu arkadaşları hayatınızdan çıkarmayı ukalalık , kendini beğenmişlik olarak algılamayın.Sadece kendinize saygınız ile alakalı bir durum.Siz kendinizi geliştirmeye çalışırken arkadaş Minimalizm’i sizin beyninizi ve düşüncelerinizi arındıracaktır.Çoğu insanın hayatına birileri giriyor.Fakat hiçbirinin elleri boş gelmiyor.Sigara veya alkol kullanan insanlara nasıl başladığını sorduğunuzda çoğunun bir arkadaş etkisiyle olduğunu duyacaksınızdır.Bu yüzden siz kişisel gelişiminizi sağlarken çevrenizde size katkı sağlayacak arkadaşlarınızın bulunması sizin için daha iyi olacaktır.

Özgür Yaşamak /Minimalizm Uygulayan İnsan Yapısı
  • Öncelikleri vardır.Ve öncelikleri için çevresinde ki insanları , eşyaları ve olumsuz olan herşeyi çıkarır.
  • Sadedir.İhtiyacı olan herşeyi vardır.
  • Kendilerini severler.Mutluluğu kendilerinde ararlar .İnsanlarda veya eşyalarda değil.

Bu tarz yazılar için Kişisel Gelişim sayfamızı takip edebilirsiniz.Minimalizm ile ilgili harika bir belgesel izleminizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir