League of Legends(LOL) Çağın oyunu

League Of Legends Ve Esports 

League Of Legends Moba Oyunu

Bugün sizlerle Y ve Z jenerasyonunun çok yakından ilgilendiği bir Moba oyunu olan Leauge of Legends’dan bahsedeceğim. 2009 yılında çıkan bu oyun kitleleri kendine çekmeyi oldukça başardı.İki takımda 5 e 5 olarak dağılmış. 10 kişinin belirli roller alarak rakibin ana üssünü yok etmek asıl amaçtır.

 

Tabi bu rekabetçi oyun yapısı ve insanların bu oyundaki başarılarına göre bir mertebeye ulaşmaları insanları bu oyuna bağımlı yapmaya başlamıştır.Ayrıca oyunda yüksek konumdaki oyuncular ,Galatasaray ,Fenerbahçe gibi takımlarda oynayabiliyor.Aynı kariyer basamaklarını yükselmeye çalışan hırslı bir işçi veya memur gibi insanlar oynayarak basamakları çıkmaya çalışıyor. Bu oyuna ayırdıkları süre yüzünden gerçek hayattaki kariyer basamaklarını es geçiyorlar. Sanal basamak daha tatlı geliyor tabi.Ayrıca E-Sports sektöründe inanılmaz paralar kazanabiliyorsunuz.Tabi ki E-Sports oyuncularının yaşam şartlarını araştıracak olursanız,çok zordur.Asosyal bir hayat ve sadece bilgisayar başında geçen bir zamandan söz ediyoruz.Belki size şuan çok tatlı geliyordur.Fakat bu eğlenceniz bir işe dönüşünce emin olun çok sıkılacaksınız.

 
League Of Legends Oyun tanıtımı ve gelişimi (2)

E-Sports Nedir?

Bu oyunun rekabetçi yapısı yüzünden bir olimpiyat sporu olarak bile sayılması gündemde. Bu işin bu kadar büyüyeceğini ülkemizdeki 2016 Türkiye Büyük Finali ile anlamıştık . Bu organizasyon Fenerbahçe Basketbol Kulübü’nün sahası olan Ülker Sports Arena’da oynandı ve tribünler tamamen doluydu. Ayrıca canlı olarak o dönemde büyük futbol maçlarını yayınlayan Lig Tv de yayınlandı.Maçın yorumcularından birisi ünlü basketbol yorumcusu Kaan Kural idi .

Ülkemizde bu kadar oynanan ve müsabakaları izlenen oyun League of Legends’ın tabiki yurtdışındaki etkileri de büyüktür . Worlds adlı Dünya çapı turnuvanın finalleri yüksek kapasiteli stadyumlarda oynanıyor ve neredeyse kapalı gişe oynanıyor .Bazı otoritelere göre E-spor 10 – 20 yıl sonra futbol ve basketbolun popülerliğini yıkabilir. Ayrıca sosyolojik olarak 2000 sonrası neslin günlük hayattaki asosyalliğini bu oyun sayesinde sanal bir sosyallik sağlayarak yendiğini görüyoruz. Ve bu durumdan dolayı o alandan çıkmak istemiyorlar. Kesinlikle bu duruma karşı olmamakla beraber nötrum. Bu durumlar karşısında devletlerin günlük hayatta insanların eğlenebileceği ve sosyallesebileceği ortamlar sağlamasının gerektiğini düşünüyorum, tabi bu benim fikrim. İlerleyen yıllarda online oyunların, E-spor’un , Sosyolojik durumun veya devletlerin buna reaksiyonlarının nasıl olacağını öğreneceğiz. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim .

League Of Legends Oyun tanıtımı ve gelişimi ESPORTS

Bu tarz yazılar ile ilgileniyorsanız, Blog ve Gençlik yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Buradan İnstagram adresimizi takip edebilirsiniz.

League of Legends(LOL) Çağın oyunu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir