X Y Kuşağı ve Aralarındaki Farklar

Kuşak Kişilik Düşünce Yapıları X ve Y Kuşağı

İnsanların Kişilik ve Düşünce Yapıları yaşadığı çevre ve Kuşak dan etkilenerek oluşur.1960’da doğup büyüyen bir kişi ile 2000 yılında doğan bir insanın kafa yapılarının uyuşması mümkün değildir.İşte tam da bu yüzden Kuşaklar arası çatışmalar ortaya çıkıyor. Bir baba oğul aynı düşünceye varamıyor.Öğretmen – Öğrenci arasında bile anlanmaz bir sorun oluşabiliyor.Aslında her iki kişide haklı kendince öğrendiği , çevreden gördüğü kadarı ile.

Örnek olarak X kuşağı insanının düşünce yapısına göre SMS olarak bayram mesajı gönderme çok normal birşeydir.Girişimcilik özellikleri çok zayıftır.Genellikle çoğu bir patronum olsun risk almaya gerek yok kafansındalardır.Darbe gören , deprem gören , ezilme yaşayan X kuşağının , bu kişilik yapısına etkide bulunmuş olabilir.

Kahvede okey oynayan X kuşağına evinde oturup onlıne ortamda arkadaşlarıyla okey oynamak çok saçma gelecektir.Bunu Y Kuşağına sorsak kahvede okey oynayan mı kaldı , der büyük ihtimalle.

X Y Z Kuşak Düşünce ve Kişilik farklılıkları

Kuşak -X / Düşünce ve Kişilik Özellikleri

 1. Çalışmayı çok severler.Otoriteye sadıklardır.
 2.  El becerileri yüksek her iş elinden gelir kuşağıdır.
 3. Ne gereği var kuşağıdır.Garanticilerdir.Risk almazlar.
 4. Evci kuşaktır.Evde yer , evde dinlenir.
 5. Çok iyi adaptasyon sağlayan kuşaktır.Televizyon olsun,Akıllı Telefon ve İnternet ‘ i sonradan gören bir kuşaktır.Bu teknolojilere adapte olmayı başarmışlardır.
 6. Gelenekcilerdir.

Kuşak – Y / Düşünce ve Kişilik Özellikleri

 1. Gelişim kuşağıdır.X kuşağının etkisinin görüldüğü fakat gelişen dünya ile birlikte farklı bir kişiliğe bürünen kuşaktır.
 2. Otoriteye sadık değillerdir.Patrona para kazandırmak yerine patron ben olmalıyım diyen kuşaktır.
 3. Sıkılganlardır.Bir ortam da ya da iş yerinde konsantrasyonları düşüktür.Sıkılırlar.
 4. Tembellerdir.X Kuşağı kadar becerikli olmasalar da Z Kuşağı yanından bile geçemez Y kuşağının
 5. Dijital ortamlara çok alışkınlardır.Bir bilgisayar başında saatler geçirmek onlar için çok normal olabilir.
 6. Yaratıcılardır ve özgür , marjinal bir kuşaktır.
 7. Türkiye nufusunun % 40 ‘ ını Y Kuşağından oluşuyor.

X Kuşağına göre daha sadakatsiz,saygısız ve tatminsiz olan Y kuşağı kişilik özellikleri ve düşünce yapısı en beğendiğim kuşak olduğunu söyleyebilirim.Çünkü : X kuşağı gibi sadece kendi sorumluluklarımın bilincinde olayım.Diğer hiç bir şey umrumda değil demez. Araştırmayı ve sorgulamayı sever.1985 ve 1999 yılları arasında doğan kişiler Y Kuşağında oluyor. 

Bu tarz yazılar ilginizi çekiyorsa Blog ve Kişisel Gelişim yazılarımıza göz atabilirsiniz. İnstagram adresimde günlük düzenli olarak motivasyon yazıları paylaşıyorum.Takip etmiyorsanız takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir