İİBF – İşletme Bölümü Nasıldır?

İİBF (İşletme) Bölümü Nasıldır?

BÖLÜM NELER YAPAR ?

Üniversiteler de İşletme bölümü şirket kurma , işletmelerin muhasebe işlemlerini yapma,Piyasa analizi hakkında işletme yöneticisi geliştirme gibi hususlarda işletme mezunları yetkin kişilerdir.İşletme bölümünü kazanıp mezun olan bir bireyin geri kalan hayatının çoğunda para ile ilgileneceği , para hakkında çalışacağını ve genelde işi ekonomi,para,fiş,fatura,vergi gibi konularlar ilgilenecektir.

İşletme bölümü iş alanları

İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE DERSLERİ?

 

  • Bu bölüm Türkiye’de en yaygın okunan bölüm olmasından dolayı her üniversitenin işletme bölümü ve fakültesi bulunmaktadır.Bundan dolayı öğrencilerin Üniversite seçimlerinde seçici davranmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.Çünkü ; İsmi olup gerçekten değer verilen bir üniversitede okumak ile , Sıradan bir Üniversite de okumak sizi rakiplerinizden önemli ölçüde geri düşürecektir.Değer verilen üniversiteler nedir,hangileridir ? dediğinizi duyar gibi oldum.URAP üniversite sıralamasını buraya bırakıyorum. 

Ve bu bölümün üniversite de gireceğiniz dersleri hakkında bir şeyler söyleyecek olursam,İlk 2 seneniz’in rahat geçeceğini söyleyebilirim.Üniversite den üniversiteye farklılık gösterse de bu bölüm genel olarak kolay mezun olunan bir bölümdür. İİBF bölümleri arasında en çok çalışma alanı bulunur ve sayısal derslerin diğer İİBF bölümlerine göre daha az olduğunu söyleyebiliriz.

En zor derslerin bulunduğu sene çoğu üniversite bölümlerinde olduğu gibi 3.sınıf dersleridir.Makro iktisat,Üretim,Sayısal Yöntemler , İşletme Finansmanı gibi dersler bu bölümün korkulan ve Bir dersim kaldı mezun olamadım diyeceğiniz dersler olabilir.

İşletme öğrenci mezuniyet

İŞ FIRSATLARI NASILDIR?

Üniversitelerin bu bölümden çok mezun olmasıyla doğru orantılı olarak iş imkanları düşük,işletme mezunu işsizlik oranı yüksektir.Yeni Mezun orta düzey bir arkadaşımız mezun olduğunda yapabileceği şeyler şöyledir;

1.KPSS HAZIRLANIP 90 Puan üstü alıp devlet şansını denemesi

2.Mezun olduktan sonra bir muhasebe bürosunda muhasebe kayıtlar ve defter tutmayı öğrenip tecrübe edinmesi olabilir. (Başlangıçta para bile alamayabilirsiniz.)

3.Denetim , YMM Firmalarında ‘Deloitte’ tarzında firmalarda çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.Bu tarz firmalar günde 12 saat bile çalıştırabilir.Standart bir çalışma saatleri yoktur.Çok fazla çalışırsınız ama hakkınızı alırsınız.Gençsiniz daha girin çalışın derim.

4.Kasiyer.Kasiyerliğin burda olmasının çok saçma olduğunu biliyorum.Yukarıdakiler sizin yapabilme yetkiniz olan şeylerdi.Fakat eğer ki ingilizceniz yeteri düzeyde değilse , Diksiyon ve kendinizi ifade biçiminiz tarzında becerilerini geliştiremediyseniz , işletme okuyan çoğu mezun gibi kasiyerlik yapabilirsiniz.Dördüncü maddemiz biraz daha kötümser ve gerçekçi yaklaşımdı.

 

işletme mezunu işsizlik oranı

TAVSİYELERİMİZ NELERDİR ?

  1.  Üniversite okumak ve ya mezunu olmak zorunda değilsin.
  2. İlk senen de istediğin bölümü kazanamadıysan bir bölümü gitme zorunluluğunda hissetme
  3. Üniversite tercihinde ebeveynler’in ile ters düşüyor isen  kendini dinle
  4. İşletme okuyorsan istediğin için oku.
  5. İşletme bölümünde okuyacaksanız öncesinde hangi alanlara yöneleceğinizin tespini yapın.Bu alanlar dış ticaret,muhasebe,yatırım,denetim,Piyasa analizcisi gibi alanlar olabilir.
  • Bu tarz bölüm ve üniversite paylaşımlarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • 2019 yılı Üniversite İşletme bölümü Puanları buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir