İş Modeli Stratejisi

İş Modeli Stratejisi Nedir?

İş Modeli Stratejisi , Girişimcilerin kesinlikle en çok dikkat etmesi gereken bir alandır.Herkes girişimci olabilir.Doğru rekabet analizi ve Piyasa gözlemi için doğru bir strateji gerekir.Girişim yaptığımız zaman bizim bir iş olabilmemiz için gereken tek şey bir müşteridir.Ben ilk girişimim de , ilk müşterimi 8 ay sonra elde ettim.Bir girişim de başarılı bir iş olabilmek için ise sürdürülebilir bir müşterilerimiz olması gerekir. İş Modelini tanımlayacak olursak , Girişimcinin neyi,ne zaman ,nasıl, kime satacağını tasarlar. Rakipleri ile nasıl rekabet edeceğini planlayan bir plan aşamasıdır.Bu plan süreç içinde  tabi ki değişebilir.Fakat başlangıç aşamasında bir önünde hedefi olması gerekir.Ürün tabi ki çok önemlidir.Ama bizi refah seviyesine ulaştıracak şey iş modelidir.

Doğru İş Modeli Stratejisi Örneği

  1. Nest Akıllı Termostat

Termostat evinizde çalışan elektronik cihazların kontrolünü yapan  bir üründür.Fakat bu ürünü aldığınızda kendinizin tesisat yapması mümkün değildir.Bir tesisatçıya ihtiyaç vardır.Nest, sadece olan bir ürünün müşterilere kendilerinin tesisat yapma imkanı sunduğu için başarılı oldu.İnternet üzerinden satış yaptı.Nest Doğru bir İş Modeli Stratejisi uyguladı.Aynı zamanda duman dedektörleri ile evinizde ki olağan hallerde tespit yapabilen bir ürün haline geldi.

İş Modeli Stratejisi Nesst Akıllı Termostat

2. Uber Araç Paylaşımı

Taksicilerin,Taksi plaka sahiplerinin,durak sahiplerinin nefret ile baktığı aslında harika bir girişimdir.Plaka,durak göz etmeksizin herkesin taksicilik yapma imkanı sundu.Yıkıcı bir iş modelidir.Paylaşım ekonomisi girişimidir.Kendileri doğrudan ürün veya hizmet satmazlar.Oluşturdukları platform sayesinde insanlara aracı olurlar.Hiç arabası yoktur belki ama ihtiyaçlarıda yoktur.Herhangi bir taksi durağının uber ile rekabet etmesi mümkün değildir. Taksimetre tarifesinden çok daha düşük bir fiyata müşterilere hizmet sunmaktadır.Kafayı taktıkları Uber’i Ülkemizden yollatmayı başaran Taksiciler,büyük bir rekabet edemeyeceği şirketten kurtuldu.

Fakat hiç kimse girişimcilerin önünü kesemez.Bugün böyle olmuş olabilir,fakat yarın ne olacağını bilemeyiz.Bu yüzden taksicilere tavsiyem 40 yıl önceki sistemi devam ettirirlerse yakın zamanda piyasadan silineceklerdir.Demek istediğim şudur ki : Uber ülkemize gelmesin baş edemeyiz demek yerine, gelsin de görsün diyecek duruma gelmenizi çok isterim.

İş Modeli Stratejisi Uber
Rekabet Stratejisi

Önemli bir İş Modeli planlaması olan Rekabet Stratejisi, can alıcı noktalardan biridir. Yeni girişimciler ,kaynakları kısıtlı girişimciler için, En önemli rekabet stratejisi Rekabet etmemektir.Evet.Dev girişimciler ile aynı pazardaysanız bırakın onlar sizi umursamasın.Onlar büyük fabrikalar kurarken siz kumlarla oynayın evet.Başlangıç için en önemli strateji budur.Rakipleriniz sizi rekabet edilebilir bir firma olarak görmesin.Çünkü eğer bir pazara doğrudan bir rekabet stratejisi olarak girerseniz, Pazarda ki güçlü rakipleriniz sizi saf dışı bırakabilecektir.

Örnek verecek olursak ; Google , Facebook yapabilirdi.Neden yapmadı? Çünkü facebook başlangıç aşamasında kendini keşfedilebilir,yapmadı.Keşfedildikten sonra iş işten geçmişti.Aynısı watshapp için de geçerlidir.

Bu tarz yazılar ile ilgileniyorsanız Girişimcilik ve İş Fikirleri bölümümüzden yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İnstagram sayfamızı takip etmediyseniz bu tarz paylaşımları bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir