İnşaat Mühendisliği Nedir ?

İnşaat Mühendisliği Nedir?

İnşaat mühendisliği kısaca anlamı yapının güvenli, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan kişilere inşaat mühendisi denir. Etrafınızda gördüğünüz yeterince büyük olan her şey inşaat mühendisinin eseridir. Çoğu kişi inşaat mühendisinin sadece bina yaptığını düşünür. Fakat sadece betonarme yapılar, inşaat mühendisinin eseri değildir. Bunların haricinde çelik yapılar elektrik direkleri, yollar, barajlar, drenajlar, havaalanı, demiryolları, tüneller, limanlar, su iletim hatları, köprülerdir. İnşaat mühendisleri’nin tasarladığı ve yapımının doğruluğunu kontrol ettiği projelerdir. Doğru duydunuz inşaat mühendisleri projeyi hesaplamak dışında binanın ilerleyişini işçilerin düzenini işçilerin organizasyonuda yaparlar. Çünkü küçük alanlarda vasıfsız işçinin bulunması iş güvenli açısından doğru değildir.

inşaat mühendisi nedir

Eskiden İnşaat Mühendisliği

Eskiden inşaat mühendisliği ve mimar aynı kelimede kullanılıyordu. Herkesin tanıdığı ünlü mimar Mimar Sinan aslında bir inşaat mühendisidir. İngilizce kelimesi civil engineer olan inşaat mühendisi sivil mühendislik hayatımızın her alanında var anlamına gelmektedir. Halk arasında bilinen yanlışlardan biride betonarme bir yapıda çelik fazla olursa o yapının sağlam olacağı inanışıdır. Bir betonarme yapının güvenli olması için beton ve çeliğin uyumlu bir şekilde beraber çalışarak binayı ayakta tutması gerekir. Eğer biri diğerinden fazla olursa bu uyumu kaybederek bina güvensiz hale gelebilir. Onun için ehli olmayan insanların bina yapması yasaklanıştır.

İnşaat Mühendisliği / Bilinçli Eskitme 

İnsanların sorduğu sorulardan biride 1000 yıllık yapılar ayakta kalabilirken 30 yıllık binalar nasıl yıkılıyor.Teknoloji o kadar ilerlemişken nasıl o kadar uzun ömürlü yapılar yapamıyoruz oluyor. Bunun sebebi binalar tasarlanırken tahmini bir yıl biçilmesi 100 yıl sonra bu bina iş görmesin şekilde tasarlanıyor. Ve maliyetler ona göre azaltılıyor. Taşıyıcı elemanlar bu süre zarfından sonra iş görmesin şeklinde tasarlanıyor. Buna bilinçli eskitme deniyor, evet bilinçli eskitme. İnşaat sektöründe de var çünkü kimse bir yapının uzun süre durup bir daha yapılmamasını istemez. 

Mimarlık İle İnşaat Mühendisliği arasındaki farklar

Mimar ile inşaat mühendisliğinin arasındaki en büyük fark ise mimarlar sanatsal kimliğe sahipken inşaat mühendisliği ucuz kolay ve güvenli olmasını istiyor. Mimarlar en farklı bina benimki olsun herkes benim yaptığım binalarda otursun isterler. Binalarını dikkat çekici estetik acıdan en güzel bina olarak tasarlarlar. İnşaat mühendisliği taşıyıcı elemanları yerleştirerek yapının yapımını kontrolünü yaparlar. Yani kısacası binalar çok sağlam olmasına gerek yok 100 yıl boyunca ayakta durabilir olması ucuz olması yapımının kolay ve hızlı olması yeterli oluyor. Betonarme yapılar çelik ve betonun beraber çalışması sonucu oluşuyor ve aralarından belli bir oran var bu orantıyı inşaat mühendisi tasarlıyor.

Yazımızı faydalı bulduysanız, Blog ve Eğitim yazılarımıza gözatabilirsiniz.

Buradan İnstagram adresimizi takip ederseniz,çok seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir