Covid-19 Corona Virüs ?

Covid 19 - Corona Virüs

2019’un aralığında Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde hastaneye yatırılan bir hastayla başladı.Ve bir hayvan pazarıyla ilişkilendirilip ortaya çıkan bu virüs yaklaşık 90 ülkeyi yayıldı.ABD’de 10 bin 250 vaka sayısı, ölü sayısı ise 185 ‘ e yükseldi.Fransa’da ölenlerin sayısı 372 , vaka sayısı ise 10 bin 995 ‘ yükseldi.Bu virüs den en çok etkilenen ülke ise Çin oldu.Yaklaşık 3bin 405 kişi hayatını kaybetti.Çoğu ülke bu virüsle uğraşırken ülkemize uğramaması hepimizi sevindiriyordu.Fakat geçtiğimiz hafta Avrupa ,Abd ve Umre’den gelen vatandaşlardan kaynaklı Virüs tespit edildi ve karantina uygulandı.Daha birinci haftasında hasta sayımız 947’e can kaybımız 21’e ulaştı.Bunun üzerine Ülkemizde 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı uygulaması geldi.Corona Virüs’ü daha ne kadar sürecek , yaşam standartlarını daha ne kadar düşürecek ?

Türkiye de Corona Virüs

Türkiye'de Virüs

Ölü sayısı her geçen gün artan Korona virüs’ü sebebiyle çoğu iş alanları etkilendi. Özel firma , Devlet dairelerindeki 10 yaş altında çocuğu olan memurlar ve Öğrenciler etkilenmiştir.

Ülkeler arası ulaşım seferleri iptal olduğu gibi ithalat ve ihracat yaptığımız ülkeler ile büyük miktarda azalma olmuştur.  Bunun etkisi ile Dolar 0.50 ,Euro ise 0,30 yükselme görüldü.

Peki ilerleyen günlerde bizi neler bekliyor? 

 

Ülkenin kötü gidişatı Korona dolayısıyla İtalya’nın yaşadıklarını yaşama ihtimalini doğurdu.Sokağa çıkma yasağı ile birlikte meydana çıkıcak olayların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği çoğu kişinin merak ettiği durum oldu.

”Sokağa çıkma yasağı gelir mi? Gelirse işsizlik maaşı ve kira yardımı yapılır mı?” soruları her ne kadar bunların yapılma zorunluluğu olsa da ortaya çıkıcak her ihtimale karşı işçiler, esnaflar ve beyaz yakalılar önlemlerini almaya başladılar.

Corona Virüs İtalya virüs merkezli hastane de yaşananlar ; 

Virüs her geçen gün etkisini arttırıyor.Türkiye aldığı önlemler doğrultusunda yaşlılara sokağa çıkma yasağı, Çıkanlara ceza yaptırımı uygulayacağını belirtmiştir.

Bu tür yazılarımız için Blog ve Sağlık sayfamıza göz atabilirsiniz.

Buradan ise Fatih Terim’in Virüs’e yakalandıktan sonra ki yazımıza göz atabilirsiniz.

VE buradan İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz.Faydalı yazı olduğunu düşünüyorsanız aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz.Eksiklerimizi ya da Doğru yaptığımız şeylerin farkında olmamızı sağlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir